Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

7 priežastys pamilti Nuostabiąją moterį

Gal Gadot filme „Nuostabioji moteris“
Vida Press nuotr. / Gal Gadot filme "Nuostabioji moteris"
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

Ar jūs iš tos kartos, kuri vaikystėje nepraleido nė vienos karingosios princesės Ksenos serijos? Šiandien šitas filmas atrodo beviltiškai pasenęs, bet stiprios moterys turi naują palaimintąją Holivude – tokią pat kietą, kaip Supermenas, Betmenas ir Žmogus Voras!

Moteris, apdovanota supergaliomis, – ne nūdienos feminisčių autorių pramanas, o bemaž prieš aštuonis dešimtmečius daktaro Williamo Marstono sukurtas personažas. Psichologas, be kita ko, melo detektoriaus prototipo kūrėjas, buvo nepaprastas dėdė – prestižinio universiteto profesorius, intelektualas, dievinęs grupinį seksą su BDSM elementais, mylėjęs moteris ir turėjęs tikrai didelę šeimą. Daktaro namuose ir širdyje tilpo ir jo tikroji žmona, ir buvusi studentė, tapusi abiejų sutuoktinių oficialia meiluže; buvo dar bent viena periodiškai ateinanti mylimoji. Visos moterys neblogai sutarė, guodė viena kitą, kartu augino keturis vaikus ir neišsiskirstė net po vyro mirties.

Psichologą, įsitikinusį, kad pieštos istorijos su trumpais komentarais daro didžiulę įtaką vaikams, pakvietė konsultuoti vienas didžiausių JAV komiksų leidėjų. Komiksų pasauliui nuolat reikėjo naujų personažų ir būtent Marstono damos pasufleravo, kad atėjo metas pasirodyti moteriškam personažui, ir įkvėpė sukurti Nuostabiąją moterį – stiprią, drąsią, atvirą. Na, ir menkai apsirengusią – ne tik feministėms norisi užsimerkti, kai Diana (toks tikrasis herojės vardas) lekia prieš vokiečių kulkas, vilkėdama triko iš odos ir metalo. Nieko tokio, raudonos Supermeno trumpikės irgi ne visiems patinka. Beje, komplimentai Marstonui, nenuslėpusiam tikrosios personažo autorystės, – ne visiems vyrams užteko ir šiandien užtenka drąsos pripažinti, kad prie jų laimėjimų ranką pridėjo moterys.

Nė viena šitos sudėtingos istorijos detalė nepateko į „Nuostabiąją moterį“. Gaila – tokia biografinė juosta intriguotų labiau nei nuotykių filmas, kurį vis dėlto varžo žanro ribos. Komiksai ir jų ekranizacijos patinka ne visiems ir juolab ne visoms. Bet verta pažiūrėti šitą nerimtą filmą mokslinėmis akimis – tarsi pačios būtumėte feminizmo teoretikės arba... ieškotumėte naujo populiariojo idealo, į kurį galėtų orientuotis jūsų dukra.

Dauguma klasikinių personažių pernelyg neveiklios, mėgaujasi sielos skausmu, myli be atsako, blaškosi tarp vyrų ir pareigų ir vis tiek pasirenka ne tą.

Berniukai nuo seno turi savo mėgstamus personažus. O Nuostabioji moteris gali sužavėti nūdienos mergaites. Juk klasikinės herojės, tos, kurių bet kokia veikla, ambicijos ir aspiracijos baigiasi vestuvėmis, išsikvėpė. Dauguma klasikinių personažių pernelyg neveiklios, mėgaujasi sielos skausmu, myli be atsako, blaškosi tarp vyrų ir pareigų ir galų gale vis tiek pasirenka ne tą. Ir dar – jos pasirengusios atsisakyti visko dėl nuotakos suknelės. O juk gyvenimas nesibaigia žiedu ant piršto! Ir net meile nesibaigia. Ir tegu abiejų lyčių herojų, ryžtingai stojančių prieš bet kokį blogį (ir kovojančių už gėrį), būna kuo daugiau. Priešų jiems tikrai nepritrūks.

Vida Press nuotr./Robin Wright ir Gal Gadot filme „Nuostabioji moteris“
Vida Press nuotr./Robin Wright ir Gal Gadot filme „Nuostabioji moteris“

1. Juosta visai šeimai

Komiksai – seniai madingi, o šis dar ir nufilmuotas kaip reikiant. Pažiūrėjusios jį galbūt suprasite, kodėl jūsų vyras eina iš proto dėl kokių galaktikos sargybinių ar iksmenų, sūnus – dėl transformerių, o garsiausi aktoriai neatsisako filmuotis komiksų ekranizacijose.

2. Užpildyta žinių spraga

Nuostabioji moteris – Vakarų populiariojoje kultūroje toks pats atpažįstamas personažas, kaip Supermenas, Betmenas, Žmogus Voras ar iksmenai. Vadinasi, skaitant bet kokią amerikiečių autoriaus knygą ar straipsnį nebereikės naršyti internete ar ieškoti vertėjo interpretacijų išnašų, kas gi toji Wonder Woman. Personažas įgavo kūną.

3. Priminti graikų mitai

Filmo scenaristai itin laisvai elgiasi ir su amazonėmis, ir su dievais (kažkas kažką išmetė iš Olimpo, o herojės motina nulipdė ją iš molio ir Dzeusas įkvėpė molinukui gyvybę), ir su Žemės istorija. Juosta skatina pasidomėti, kaip buvo iš tiesų.

4. Gal Gadot – tikra karė

Kitaip nei jos garsioji tėvynainė Bar Refaeli, išsisukusi nuo tarnybos Izraelio armijoje, aktorė ir modelis Gal atitarnavo dvejus metus. Ir grožio karalienės karūna (ji – „Mis Izraelis“) nenukrito. Daugelį triukų ji atliko pati, o filmuotis baigė jau regimai nėščia. Stilistams ir operatoriams teko pasistengti, kad užmaskuotų aktorės pilvą kovos scenose... Ne blogiausia žvaigždė, į kurią galima lygiuotis.

Vida Press nuotr./Gal Gadot
Vida Press nuotr./Gal Gadot

5. Moterys režisierės – vis dar reta

Kathryn Bigelow – vis dar vienintelė, apdovanota „Oskaru“. Sofia Coppola – antroji, pripažinta geriausia režisiere Kanų kino festivalyje (1961 m. šį apdovanojimą pelnė rusė Julija Solnceva). O „Nuostabiosios moters“ kūrėja Patty Jenkins, 10 metų įtikinėjusi visus savo projekto sėkme, tapo pirmąja moterimi, susukusia juostą apie superheroję. Filmas vien per premjeros savaitgalį uždirbo 200 000 mln. eurų.

6. Pasaulis be ribų

Sudomino neįprasta Williamo Marstono ir jo išplėstinės šeimos istorija? Spalio pabaigoje išeis biografinė juosta apie visą šitą kompaniją, ją stato amerikiečių prodiuserė ir režisierė Angela Robinson. (Be kita ko, ji susituokusi su kolege, abi damos augina vaiką.) Tokie ryšiai, kaip Marstono šeimos, vadinami poliamoriniais ir visa tai – sudėtingo nūdienos pasaulio, kur vyro ir moters sąjunga nebėra vienintelė įmanoma žmones siejanti forma, dalis.

7. Triumfuoja mergaičių galia

O dabar išmeskite iš galvos sudėtingus tarptautinius žodžius, ideologinį pagrindą ir net Marstoną bei jo damas. Mums reikia istorijų, kur kieta moteris ne šiaip išspardo užpakalius blogiui. Ji dar ir sugeba atjausti kenčiančius ir ne abstrakčiai piktinasi neteisingu pasauliu, o mėgina pataisyti tai, kas negerai. Kad ir kaip protingi kolegos įtikinėtų, jog toks žingsnis – beprasmis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt