Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Specialisto komentaras: Žinomas – vadinasi, turtingas?

Rūta Vainienė
Gedmanto Kropio/„Laima“ nuotr. / Rūta Vainienė
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

Yra tokia visuomenės grupė – žinomi žmonės. Žinomas aktorius, žinomas politikas, žinomas ekonomistas, žinomas sportininkas, žinomas verslininkas, žinomas lenktynininkas.

Kad galėtum priklausyti šiai kategorijai, nepakanka būti tiesiog puikiu aktoriumi, politiku ar sportininku, kurį vertina profesinė aplinka. Kad prie profesijos atsirastų epitetas „žinomas“, reikia, kad apie šį žmogų žinotų ir tie, kurie neturi nieko bendra su jo profesija. Jis turi būti toks, kurį „VISI žino ir pažįsta“.

Kai kurių profesijų atstovai žinomi pasidaro dėl savo darbo pobūdžio: laidų vedėjai, diktoriai, žurnalistai, atlikėjai. Tačiau, pavyzdžiui, norint tapti žinomu verslininku reikia nuolat lankytis vakarėliuose, kuriuos fotografuoja, tarkim, „Žmonės“. Kitaip niekas nė nežinotų verslininko vardo ir pavardės, neatpažintų veido, nes jo veikla visiškai nesusijusi su viešumu. Aktorius irgi pasidaro žinomas ne tada, kai puikiai atlieka teatro vaidmenis, o tada, kai suvaidina keliuose serialuose ir taip tampa kone kiekvienos šeimos nariu. Turbūt tikrai geras daktaras prisideda prie žinomų žmonių kategorijos tik tada, kai pradeda vesti televizijos laidą ir ji išpopuliarėja. Žinomas lenktynininkas toks tampa tikrai ne todėl, kad visi lietuviai puikiai išmano šį sportą. Net krepšininkai, ir tie tikrai žinomi pasidaro tik po vizito „į viešumą“. 

Kai apie žmogų sakoma „žinomas“, dažniausiai turima omeny ir tai, kad jis yra puikus savo srities specialistas. Tačiau absoliuti dauguma, kurie su žinomu žmogumi susipažįsta neakivaizdžiai, per visuomenės informavimo priemones, kone automatiškai prideda ir kitą atributą. Žinomas yra ir turtingas. Galvoje turima būtent ta materialinė gerovė, kuri, išorinių stebėtojų vertinimu, žinomam žmogui tiesiog privaloma. Gajus ir atvirkščias stereotipas: jeigu esi nežinomas turtuolis, gal tu – tik apsimetėlis? Žmonių supratimu, turtas ir žinomumas vaikšto kartu. Bet ar tikrai?

Turtas, nors išmatuojamas itin tiksliai ir objektyviai – eurais, atskirų žmonių yra vertinamas itin skirtingai ir subjektyviai.

Pasirodo, sąvoką „turtingas“ apibrėžti dar sunkiau nei sąvoką „žinomas“. Iš miego pažadinti galėtume pasakyti žinomo sportininko pavardę, bet ar taip pat lengvai sutartume dėl pajamų sumos, nuo kurios žmogus tampa „turtingas“. Vienam „turtingas“ prasideda nuo penkiaženklės pajamų sumos per mėnesį, kitam ir vidutinė alga – jau siektinas turtas. Vienam „turtingas“ yra tada, kai automobilis – prabangus, kitam – kai vaikus gali leisti mokytis brangiame užsienio universitete, trečiam – visa tai kartu paėmus ir dar pridėjus milijardines apyvartas įmonėse.

TAIP PAT SKAITYKITE: Specialisto komentaras: Arba dirbi, arba gyveni?

Viešumas ir žinomumas asmenį nukelia į pačias įvairiausias pajamas gaunančių žmonių aplinką. Žinant, kad Lietuvoje populiariausia alga – nuo 300 iki 430 eurų (tiek per mėnesį uždirba net 319 tūkstančių gyventojų!), vos tik prakutęs, bet žinomas vidutiniokas, mažesnes pajamas gaunančių žmonių akimis, tampa „turtingas“. Kadangi tūlo lietuvio fantazija be galo laki, dauguma sugeba vien pagal išorės atributus pakylėti žinomą žmogų į milijonierius. Tačiau tikrovė dažnai visai kitokia. Garsiausias Lietuvos dizaineris mados šou gali surengti tik... gavęs nežinomo verslininko paramą. Žinoma žurnalistė, kasdien ekrane pasirodanti vis kitu (prekybininkų paskolintu) drabužiu, gyvena kukliame bute miegamojo rajono daugiabutyje. Garsus floristas gali parodyti, ką brangaus turi „ant“ savęs, bet ne daugiau.

Viešumos ir žinomumo tikrai turtingi žmonės netgi vengia, nes gali sau tai leisti. Jų pajamos ir gyvenimo kokybė nė kiek nuo žinomumo nepriklauso.

Priklausomybė greičiau yra priešinga. Labai turtingi žmonės, tie, kurie patenka į turtingųjų tūkstantuką, dažnai visai nesiekia būti žinomi. Priešingai, kai kurių jų nuotraukos nerasi net „Google“ paieškos sistemoje. Tai – absoliučiai universalus pasaulinis fenomenas. Viešumos ir žinomumo tikrai turtingi žmonės netgi vengia, nes gali sau tai leisti. Jų pajamos ir gyvenimo kokybė nė kiek nuo žinomumo nepriklauso. Tik labai nedaugelio profesijų atstovams (toks didžiąja dalimi yra šou verslas) žinomumas padeda uždirbti. Dažniausiai – priešingai – jis trukdo. Paradoksalu: šiais laikais išlikti nežinomam darosi vis sunkiau, o pasidaryti žinomam – vis paprasčiau, nes labai išsiplėtė virtualus bendravimo pasaulis. Kas turi tikslą išgarsėti, kasdien vis lengviau gali jį pasiekti. Tačiau kelias į turtą ne žinomumu, o kitokiomis pastangomis ir darbu buvo, yra ir lieka grįstas. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Specialisto komentaras: Investicija iš didžiosios „I“

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Rūta Vainienė
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt