Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Mados infekcijoje“ – ekstravagantiškasis A.Bartenevas ir pripūsta XXI a. mada

Andrejus Bartenevas
Ivan Onoprienko nuotr. / Andrejus Bartenevas
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

Artėjanti „Mados infekcija“ pristato dar vieną savo svečią iš užsienio. Andrejus Bartenevas – dizaineris, kuris Lietuvoje sulaukia didžiulio dėmesio ir apkalbų, o jo kolekcijų pristatymų peržiūros internete kiekvienąkart svečiuojantis Vilniuje viršija rekordus. Tai kičo karalius, kuris pripūtė XXI a. madą. Menininkas iš Rusijos A.Bartenevas jau 5-ą kartą kaustys Lietuvos žiūrovų dėmesį festivalyje „Mados infekcija“, kur bus pristatytas pasirodymas „La La La Moscow“.

A.Bartenevas jau trečią dešimtmetį stebina pasaulį siurrealiais mados pasirodymais. Ypač daug darbo reikalaujantys, efemeriški ir sunkiai pakartojami performansai – pagrindinė menininko veiklos kryptis. Daugelį metu kūrėjas dalyvauja metiniuose režisieriaus Roberto Wilsono vardo labdaros renginiuose Long Ailande, JAV. 

Viena įspūdingiausių A.Bartenevo skulptūrų, pavadinimu „Emilija mėgsta TV“, buvo pristatyta 2006 metais. Labdaros renginio metu gyvas modelis buvo nuklotas 300 cigarečių. A.Bartenevas taip pat kuria piešinius, skulptūras, instaliacijas, stato spektaklius ir rašo knygas. Pats menininkas sako, kad „menas yra viena srovė. Man nerūpi, kokią formą tai sudaro“. 

Ivan Onoprienko nuotr./Andrejus Bartenevas
Ivan Onoprienko nuotr./Andrejus Bartenevas

Spalvų paieškos tundroje

A.Bartenevo vaikystę galima apibūdinti kaip šaltą ir baltą. Ne dėl to, kad ji buvo liūdna: menininkas jau vaikystėje atrado kūrybą. Jis gimė Norilsko mieste, Rusijoje, netoli Arkties vandenyno – čia ir prasidėjo jo meilė menui. Menininkas savo mūza laiko būtent šiaurietišką gamtą. Nors ją įsivaizduojame kaip didžiausią menininko kūrinių priešingybę, A.Bartenevas randa sąryšį, kuris paraleliai atsispindi jo kūryboje.  

„Šiaurės gamta – mano meno mokytoja. Mano aistra baltai – tai sniegas. Mano pasirodymo metu chaotiškai krentantys daiktai – snaigės. Pasikartojanti muzika – nuolat stūgaujantis vėjas. Aš kuriu apskritimus – bandau sujungti pradžią su pabaiga. Tai yra man įgimta, nes taip keliauja saulė poliarinėje dienoje – ratu. Mano meilė fluorescencinėms, ryškioms spalvos – tai spalvinga vasara tundroje. Dėl šios gamtos aš suprantu juodos ir baltos spalvos priešpriešą – visuomet tamsus žiemos dangus ir balto sniego pusnys. Šis natūralus įvairių reikšmių, gyvybės formų, stiprumo ir pasaulio elementų suderinimas atvedė mane prie sintetizmo ir parodė nesuderinamų objektų suderinamumo principus“, – pasakoja A.Bartenevas. 

„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo instaliacija
„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo performansas

Vaikystėje prasidėjusi aistra

Kaip pasakoja pats A.Bartenevas, vaikystėje jį užvaldė nepaaiškinama manija kurti. Pasiėmęs žirkles jis karpė paveikslėlius ir klijavo juos į sąsiuvinį. Vėliau popierių pakeitė plastilinas, iš kurio būsimas menininkas lipdė aksesuarus. Vienas iš likusių atmintyje – plastilininė skrybėlaitė katei.

Popieriniai koliažai ir rankomis nulipdyti daiktai galiausiai išaugo į įvairių dydžių skulptūras ir pasirodymams sukurtus objektus. Pats kūrėjas pastebi, kad tai nulėmė jo požiūrį ir judėjimą erdvėje. „Ką bedaryčiau, viskas tampa savotiška sinteze“, – sako A.Bartenevas. 

Ivan Onoprienko nuotr./Andrejus Bartenevas
Ivan Onoprienko nuotr./Andrejus Bartenevas

Istorija apie vilties burbulą

Viena žinomiausių A.Bartenevo pasirodymų – spalvinga, gyvų skulptūrų eisena „Vilčių burbulai“, kurį, prieš šešerius metus, savo akimis galėjo išvysti ir festivalio „Mados infekcija“ lankytojai. Ši mintis kūrėjui gimė Londone, kai pasiėmęs pieštuką pradėjo piešti milžiniškus burbulus su besijuokiančiomis snaigės formos akimis ir bėgančiomis kojomis.

„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo instaliacija
„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo performansas

„Vilčių burbulai“ – tai mados pasirodymų parodija, juoko ir pripūstų vilčių šventė akims. 

Menininkas pamatė, kad jų akyse atsispindėjo baltos žiemos troškimas, tad tai išaugino viltį, pamatyti baltas atostogas. Projektas buvo rodomas visame pasaulyje: Nacionalinėje galerijoje Vilniuje, „Dumbo“ meno festivalyje Niujorke, „Art Basel“ scenoje Majamyje, tarptautiniame mados filmų festivalyje Berlyne ir kitur. „Vilčių burbulai“ – tai mados pasirodymų parodija, juoko ir pripūstų vilčių šventė akims. 

Naujausią Andrejaus Bartenevo pasirodymą „La La La Moscow” „Mados infekcijos“ žiūrovai galės išvysti kovo 18 dieną Šiuolaikinio meno centre. Bilietus į festivalį platina Tiketa.lt.

„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo instaliacija
„KOWA Berlin“ nuotr./Andrejaus Bartenevo performansas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt