Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

10 būdų, kaip pažaboti stresą

Pavargusi moteris
Vida Press nuotr. / Pavargusi moteris
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

„Visos ligos prasideda nuo nervų“ – tai ne tik skambus posakis. Stresas – dabartinių laikų nuodas. Visiškai jo išvengti neįmanoma, net jei esate šaltų nervų. Tektų užsidaryti vienkiemyje ir nuolat medituoti, praktikuoti jogą ir daryti kitus dalykus, kurie tik ramintų, ir niekas – netrikdytų. Tačiau pažaboti stresą ir išmokti reaguoti ne taip jautriai įmanoma visiems.

Siūlome išmėginti dešimt streso eliminavimo būdų, paremtų įvairiais moksliniais tyrimais.

1. Giliai kvėpuokite

Tą akimirką, kai pajuntate, kad stresas užvaldo jūsų mintis ir kūną, pasistenkite nusiraminti. Net jei nesate praktikavę meditacijos, paprasčiausias gilus kvėpavimas gali padėti.

Stovėkite ar sėdėkite ramiai, užsimerkite, giliai įkvėpkite per nosį ir iškvėpkite per burną. Padarykite bent dešimt tokių kvėpavimo serijų ir mintyse skaičiuokite – tuomet taip neblaškys pašalinės mintys.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

2. Mažiau lūkesčių

Per dideli lūkesčiai (ar tikslai) sau ir kitiems išvargina ir smarkiai padidina streso lygį. Iškelkite realius lūkesčius bei tikslus, nesitikėkite daugiau, nei jūs ar jūsų artimieji esate pajėgūs įveikti/duoti. Trokšti iš gyvenimo daugiau yra gerai, tik tai neturi prasilenkti su sveiko proto ribomis.

3. Maitinkitės sveikai

Tinkamas maistas yra nuotaikų ir energijos svyravimo priešnuodis.

Tinkamas maistas yra nuotaikų ir energijos svyravimo priešnuodis. Valgykite sudėtinių angliavandenių (daržovės, nesaldūs vaisiai, viso grūdo produktai) ir baltymų (liesos mėsos, varškės) bei riebalų (avokadai, riešutai, sėklos, alyvuogių aliejus). Tai suteiks sotumo, palaikys stabilų cukraus kiekį kraujyje, nevargins energijos ir nuotaikos trūkumas.

4. Valdykite finansus

Pinigai, ypač jų stygius, yra vienas labiausiai stresą keliančių veiksnių. Valdykite savo finansus, planuokite pirkinius ir neišlaidaukite tikėdamiesi nuo to geriau pasijusti – tuomet ir streso bus mažiau.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

5. Daugiau juokitės

Juokiantis ne tik išsiskiria laimės hormonai ir stiprėja pilvo presas, bet ir ženkliai mažėja streso lygis.

Juokiantis ne tik išsiskiria laimės hormonai endorfinai ir stiprėja pilvo presas, bet ir ženkliai mažėja streso lygis – juokas iš organizmo pašalina streso hormoną kortizolį.

Tyrimai rodo, kad tokį poveikį daro ir joga bei skaitymas (na gal tik ne kraupaus siužeto knygų).

6. Bendraukite su draugais

Amerikoje atliktos apklausos rodo, kad tie, kurie neturi su kuo atvirai pasikalbėti ir pasidalyti rūpesčiais, beveik perpus dažniau patiria stresą. Kalbantis apie problemas su artimu draugu, kartais randamas sprendimas, kartais paaiškėja, kad problema ne tokia didelė, kaip atrodė, o kartais tiesiog palengvėja išsikalbėjus.

7. Šiek tiek mankštos

Geriau būtų ne šiek tiek, o nemažai, bet nesinorėjo jūsų iškart išgąsdinti! Kardio pratimai, kaip ir juokas, gamina laimės hormonų endorfinų, kurie padeda jaustis laimingesniems ir mažiau įsitempusiems. Tinka viskas, kas priverčia širdį plakti smarkiau, greitas ėjimas – irgi.

„Shuterstock“ nuotr.
„Shuterstock“ nuotr.

8. Atpažinkite stresą

Irzlumas, nuovargis, galvos skausmas, negebėjimas susikaupti ir apskritai prasta fizinė bei emocinė savijauta – tai ženklai, rodantys, kad jūsų gyvenime streso yra per daug. Neignoruokite jų.

9. Gerai išsimiegokite

Ir kalbame ne apie vieną kartą, o apie nuolatinį gerą miegą. 2012 m. tyrimas parodė, kad neišsimiegantys žmonės yra mažiau tolerantiški stresui. Tačiau čia ir tyrimų nereikia – nuo kūdikio iki suaugusio, visi neišsimiegoję būname irzlūs.

10. Pasikalbėkite su profesionalu

Chroniškas stresas kankina vis daugiau žmonių ir toli gražu ne visi moka su juo susidoroti. Jei ir jums nepavyksta, ir dėl to prastėja gyvenimo kokybė, kreipkitės į profesionalą. Žmonės į specialistus paprastai nesikreipia per anksti, o per vėlai – pasitaiko.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt