Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl savaitės pradžioje maitinamės sveikai, o savaitgalį atleidžiame vadeles?

Moteris renkasi maistą
Vida Press nuotr. / Savaitės pradžioje maitinamės sveikai, o artėjant savaitgaliui...
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

Šeštadienį ir sekmadienį žmonės suvartoja daugiausia mėsos, penktadienį ir šeštadienį – angliavandenių ir alkoholio, o daugiausia kalorijų – nuo penktadienio iki sekmadienio. Pirmadienį bandoma atitaisyti žalą ir vartojama daugiau vaisių ir daržovių. Iki penktadienio, kol vėl atleidžiamos vadelės.

Iš kur tai žinome? Tokie duomenys buvo paskelbti „European Journal of Clinical Nutrition“, kur mokslininkai ištyrė suomių mitybos įpročius (pripažinkime, mūsų įpročiai nelabai skiriasi).

Pastebėta, kad nuo pirmadienio iki ketvirtadienio žmonės suvartoja panašų kalorijų kiekį ir stengiasi maitintis sveikiau. Skirtumas tik tas, kad mažiausiai alkoholio vartojama pirmadienį (nes du trečdaliai savaitės alkoholio kiekio suvartojami penktadienį ir šeštadienį – natūralu, kad savaitės pradžioje net pagalvoti apie tai nebesinori).

Na o „MyFitnessPal“ kalorijų skaičiavimo programėlė ištyrė 165 mln. vartotojų mitybos duomenis ir pateikė tokias išvadas: pirmadienį žmonės vartoja daugiausia daržovių bei vaisių (suvartoja rekomenduojamas 5 porcijas per dieną), tačiau per savaitę jų kiekis (labiausiai – daržovių) mažėja.

Taigi pasakymas „sveikai maitintis pradėsiu nuo pirmadienio“ iš esmės būna įgyvendinamas, tik tas pažadas trunka neilgai – iki penktadienio. Akivaizdu, kad milijonai žmonių patenka į užburtą ratą ir sugeba laikytis pažadų darbo dienomis, o artėjant savaitgaliui atleidžia vadeles.

Tai rodo, kad žmonės save pernelyg riboja ir todėl galiausiai norisi atsigriebti. Kuo labiau sau ką nors draudi, tuo labiau to nori. Taip pat tai susiję su tuo, kad savaitgalį dauguma žmonių nedirba, daugiau laiko praleidžia namie arba mieste – kad ir kavinėse, o vakare susitinka su draugais išgerti vyno ar alaus, ir taip sveiki įpročiai išgaruoja. Žinoma, tai nepadeda ir norint sulieknėti.

Vida Press nuotr./Moteris geria vyną
Vida Press nuotr.

Tai, kad savaitgaliais persivalgoma, nėra gerai: žmonės jaučiasi apsunkę, pučia pilvą, skauda skrandį.

Tai, kad savaitgaliais persivalgoma, nėra gerai: žmonės jaučiasi apsunkę, pučia pilvą, skauda skrandį. Pasunkėja vienu dviem kilogramais. Bet nėra gerai ir strimgalviais pirmadienį šokti į labai sveikos mitybos traukinį, ypač jei tai yra tarsi bausmė už savaitgalio „paklydimus“.

Tuomet net ir skanus sveikas maistas gali atrodyti nepatrauklus.

Kūnui ir protui sveika mityba – labai į naudą, tačiau jei užsibrėžiama maitintis tik labai sveikai, natūralu, kad ilgai neištempiama. Sveikos mitybos principus reikia jaukintis pamažu, o ne vienu nukirtimu. Tuomet nesinorės savaitgalį maištauti ir valgyti visko iš eilės, o pirmadienį – atgailauti.

Sveikesnė mityba turi tapti gyvenimo būdu ir to nuoširdžiai norint, o ne priverstinai „nes taip reikia“. Tuomet maitinsitės sveikai ne keturias dienas per savaitę, o visas septynias.

Savaitės pradžia – ir taip ne pats maloniausias laikas; savaitgalį pailsėjus, nebūtinai norisi grįžti į įprastą darbų ritmą. O jei dar reikia sveikai maitintis...

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Kad pirmadienis ir antradienis netaptų kančia, siūlome kelis patarimus:

  • Stenkitės maitintis sveikiau visos savaitės metu, neišskirdami konkrečių savaitės dienų.
  • Save palepinti nelabai sveiku maistu taip pat galima neišskiriant konkrečių savaitės dienų.
  • Jei kada išklystate iš kelio, grįžkite atgal, o ne tęskite nuklydimą. Patys – tiek fiziškai, tiek psichologiškai – geriau dėl to jausitės.
  • Paisykite alkio, troškulio bei sotumo signalų. Jais galima pasikliauti visada, nebent sergate valgymo sutrikimais – tuomet alkio ir sotumo pojūčiai būna išsiderinę ir reikia valgyti griežtai nustatytomis valandomis – kas 2,5–4 valandas. Beje, visiems žmonėms rekomenduojama valgyti tokiais laiko tarpais – tuomet cukraus kiekis kraujyje išlieka stabilus, nestinga energijos, negresia persivalgyti.
  • Pamėginkite vesti mitybos dienoraštį – tai padeda stebėti ir pagerinti savo mitybą, atsisakyti nuolatinių užkandžiavimų.
  • Valgykite daugiau daržovių ir apskritai – mėgaukitės maistu!
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt