Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skirtingi jogos veidai: pažintis su 5 populiariomis jos rūšimis

Joga
Vida Press nuotr. / Joga
Šaltinis: Elaima.lt
0
A A

Jums sakė, kad joga nuobodi ir pernelyg statiška (o gal ir pati buvote kokioje pamokoje ir vos neužmigote)? Duokite savo ir jogos „romanui“ dar vieną šansą! Susipažinkite su keliomis jos rūšimis ir galbūt susigundysite vėl pamėginti.

Beje, nepamirškite, kad joga, nors ir kokias senas tradicijas turėtų, yra dinamiška – atsiranda vis naujų jos atmainų. Pavyzdžiui, hormonų joga, apimanti kundalini ir Sivanandos jogos elementus: ją pačioje XX a. pabaigoje pristatė brazilė Dinah Rodrigues. Ji specialiai skirta moterims, artėjančioms prie 40-ojo gimtadienio ir besiskundžiančioms hipotireoze ar kitomis hormonų bėdomis. Daugiau apie tai – Rodrigues interneto svetainėje ir knygoje „Hormonų joga“.

Stuburo joga gali būti neblogas priešnuodis sėdimo gyvenimo būdo išvargintam kūneliui. Ir, be abejonės, padėti pagerinti laikyseną.

Reabilitologai skirtingai vertina jogos galimybes pagelbėti nuo stuburo skausmų, tačiau jei turite gerą specialistą, sugebantį parinkti ne bendro pobūdžio, o tikslinių pratimų, suderinti juos su ištvermės ir jėgos pratimų programa, stuburo joga gali būti neblogas priešnuodis sėdimo gyvenimo būdo išvargintam kūneliui. Ir, be abejonės, padėti pagerinti laikyseną.

Dar viena įdomi rūšis, kurią galima praktikuoti savarankiškai, – veido joga. Kai kurie mokytojai įtraukia ją į treniruotes, tačiau po 5 min. ryte ir vakare galite skirti ir pačios. Šios jogos tikslas – ištempti ir atpalaiduoti visus 54 veido raumenis ir šitaip neleisti jo ovalui sudribti, išvengti gilių raukšlių, sustangrinti odą. Kaip visada ir visur paslaptis – atkaklumas ir nuolatinė rutina. Ir tik 10 min. per dieną – visai nemokamai!

Aštangos joga

Sušąlate įprastoje jogos treniruotėje? Modernioji aštanga (sistema sukurta 1948 m.) padės sušilti – jai būdingi intensyvūs, dinamiški judesiai. Asanos derinamos su kvėpavimu: keičiamos įkvepiant arba iškvepiant, o atliekamos penkiskart įkvepiant ir iškvepiant. Pratimų eiga nekinta. Kūno padėtis keičiama greitai, energingais šuoliukais. Treniruotė reikalauja maksimalios koncentracijos, duoda gerą krūvį raumenims, puikiai papildo bėgimą ir padeda suformuoti dailią figūrą.

Vida Press nuotr./Joga
Vida Press nuotr.

Jei domina idėjinė pusė – žinokite, kad egzistuoja šešios visiems prieinamos aštangos pakopos, o viena, septintoji, skirta tik išrinktiesiems. Norint tapti aštangos mokytoju reikia 10 metų stažuotis jos gimtinėje Maisoro mieste.

Vinjasos joga

Kartais laikoma viena iš aštangos šakų. Vienas iš variantų, ką reiškia pavadinimas: vinyāsa – „išskaidyti ir sudėlioti tam tikra tvarka“. Praktikuojant judesys taip pat derinamas su kvėpavimu, labai svarbus momentas – sklandžiai pereiti iš vienos asanos į kitą. Ši jogos forma reikalauja gana didelės ištvermės ir organizmo resursų (jos kūrėjas Pattabhi Joisas buvo įsitikinęs, kad ne asanas reikia adaptuoti pagal mokinių jėgas, o mokiniai turi pasitempti iki mokymo reikalavimų).

Vida Press nuotr./Joga
Vida Press nuotr.

Nenuostabu, kad gera vinjasos sesija gali prilygti intensyviai funkcinei treniruotei! Sustiprina ir ištempia raumenis, padeda atsipalaiduoti. Puiki pilateso ar tempimo pratimų alternatyva. Sakoma, kad būtent šią jogos rūšį renkasi tokios žvaigždės, kaip Madonna, Stingas ir Gwyneth Paltrow.

Iyengaro joga

Jos kūrėjas Belluras Krishnamacharas Sundararaja Iyengaras – vienas garsiausių ir tituluočiausių jogos mokytojų, pripažintų ne tik pasaulyje, bet ir gimtinėje. Jo pirmoji knyga „Jogos šviesa“, pasirodžiusi 1966 m., buvo išversta į 39 kalbas ir išleista 3 mln. egzempliorių tiražu! Guru Iyengaras teigė, kad nieko nėra svarbiau už techniką: asanas reikia atlikti preciziškai, o judesį fiksuoti itin tiksliai. Treniruotėje naudojamos pagalbinės priemonės: diržai, kaladėlės, pledai, voleliai, padedančios tobulai atlikti pratimus.

Vida Press nuotr./Joga
Vida Press nuotr.

Joga tinka ir silpniau fiziškai pasirengusioms moterims, todėl sakoma, kad būtent nuo Iyengaro verta pradėti. Leidžia suformuoti idealią laikyseną, pagerina bendrą savijautą, kūno lankstumą, sustiprina kaulus. Efektyviai padeda įveikti stuburo problemas, tik reikia elgtis atsargiai.

Sivanandos joga

Klasikinė jogos atmaina, sukurta septintajame dešimtmetyje svamio Sivanandos. Apima dvylika asanų, kurios, sudėliotos į tam tikrą kompleksą, sustiprina ir sužadina organizmą. Globaliai jos tikslas – išsaugoti kūno gyvybingumą, sumažinti grėsmę susirgti, paprastais ir natūraliais būdais jį lavinti ir puoselėti. Tradicinė sesija trunka 90 min. Ji prasideda nuo meditacijos, baigiasi relaksacija, kuri praktikuojama ir tarp asanų, atliekami kvėpavimo pratimai.

Vida Press nuotr./Joga
Vida Press nuotr.

Tinka toms, kurios nemėgsta pernelyg dinamiškų judėjimo formų, taip pat toms, kurioms rūpi ne tik sportinė, bet ir idėjinė jogos pusė, kurios nori atsipalaiduoti, išmokti geriau kontroliuoti emocijas. Jei nemesite po kelių treniruočių, ilgainiui pagerinsite bendrą organizmo būklę, sumažinsite streso poveikį organizmui.

Unatos oro joga

Klasikinės jogos (kad ir ką turėtume omeny vartodami šį terminą), pilateso ir cirko akrobatikos derinys, kurį prieš 10 metų sukūrė amerikietė Michelle Dortignac, kvalifikuota jogos instruktorė, šokėja ir akrobatė. Asanos tradicinės, tačiau pasitelkiama gravitacijos jėga, didžioji dalis judesių atliekama kybant ore su specialia jogos juosta (neišsigąskite – pradžioje dirbama ant žemės).

Vida Press nuotr./Joga
Vida Press nuotr.

Tikslas – atpalaiduoti ir „pergrupuoti“ kūną (sumažinti įtampą įprastose vietose), sukoncentruoti protą, išlaisvinti dvasią. Amžiaus apribojimų nėra. Ypač tinka turinčioms antsvorio: pakibus jogos juostoje stuburui ir sąnariams tenka mažesnis krūvis. Rezultatas – stiprėja raumenys, kūnas tampa lankstesnis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Joga
Parašykite atsiliepimą apie ELaima.lt